BİLİM FUARI GİRİŞ

Malzemeleri Dönüştürme (Pişirme Nedir ?)

Malzemeleri dönüştürme Pişirme Nedir?

 İnsanlar yaşadıkları dünyada zamanla karşılarına çıkan zorlukları yenebilmeleri için etrafındaki basit malzemeleri daha yararlı hale dönüştürmeye çalıştılar. Örneğin yiyecek malzemelerini pişirerek beslenme sorununu çözdüler.  Her şey gibi yiyeceklerde moleküllerden oluşmuştur. Pişirme işlemi yiyeceklerin sindirimi zor büyük moleküllerini değiştirerek daha küçük moleküller haline getirmek için gerekli enerji gereksinimini sağlar. (www.projedersi.com Teknoloji ve Tasarım Dersi Özgün İçerik)Yumurta beyazı yapışkan bir yapıya sahiptir ve bazı değişikliklerle yapıştırıcı olarak kullanılır.

pişirme
Dönüştürme işlemine örnek olarak; 6000 yılı aşkın bir süredir yapılan cam; kum, soda ve kireçtaşının ısıtılmasıyla elde edilir.

kireçtaşı kum soda cam

(kireçtaşı)             +                     (kum)                +             (soda)           =      (cam)      

Malzemeleri Kesme     (Kesme Nedir?)

       Teknoloji, dünyayı gereksinimlerimizi karşılayacak şekilde yeniden düzenler. Bu işlemlerin en önemlilerinden birisi de kesme, ayırma işlemidir. Kesme işlemi malzemeleri bir arada tutan kuvvetlere şiddetli basınç uygulama işlemidir. Bir kuvvetin etki ettiği alan küçüldükçe basıncı yani kesiciliği artar. Bu yüzden bir bıçak ne kadar ince ise o kadar keskin olur. (www.projedersi.com Teknoloji ve Tasarım Dersi Özgün İçerik)Teknoloji ilerledikçe kesme işlemini sağlayan aletler de modernleşmiştir.

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...