BİLİM FUARI GİRİŞ

Metal Nedir?

Metal Nedir?

  Metaller, günümüzün her alanında kullanılan, sert, dayanıklı bunun yanında kolay şekillendirilebilen maddelerdir. Çok sayıda küçük kristalin bir araya gelmesiyle oluşur. Çok kullanışlı olmaları ve elektriksel özellikleri sayesinde vazgeçilmez bir kaynaktır. Eğer metallerin elektriksel özellikleri olmasaydı ne elektronik aletler yapılabilirdi ne de elektrik kullanılabilirdi. Unutmayın ampulün içindeki tungsten metalinden yapılmış tel sayesinde kolayca aydınlanabiliyoruz.(www.projedersi.com Teknoloji ve Tasarım Dersi Özgün İçerik) Metaller kullanım alanlarına göre bazı karışımlarla tekrar oluşturulurlar. Demirin içinde karbon oranı çok olursa kırılgan olur. Karbon oranı azaltılarak ve demir oksit katılarak sağlam çelikler oluşturulabilir. Örneğin samuray kılıcı hem sağlam hem de keskindir. Çünkü karbonu çok, ince, keskin çelikli kılıç ile karbonu az, sağlam çelikten oluşmuş kılıcın birleştirilmesiyle oluşur.

Metallerin Kullanılması

       Metaller yapı olarak çok çeşitlilik gösterir ve bu çeşitliliğe göre kullanılırlar. Örneğin gümüş fotoğraf filmlerinin ana öğesidir ve pahalıdır bu nedenle süs eşyası olarak da kullanılır.  (www.projedersi.com Teknoloji ve Tasarım Dersi Özgün İçerik)Titan hafif ve dayanıklı olduğundan uçak yapımında kullanılır.

       Metaller kullanılış amaçlarına göre bazı karışımlarla yapıları değiştirilebilir. Aşağıda bazı karışımlar ve sonuçları verilmiştir:

Demir + az karbon=Çelik (sağlamlık amacıyla)

Çelik+krom= paslanmaz çelik (Sağlıklı ürün için)

Bakır+Kalay=Bronz (Güzel görüntü)

Titan+Alüminyum=Alüminyum titan (hafiflik ve dayanıklılık)

alüminyumbakır

Alüminyum                                   Bakır

çinkodemir

Çinko                                           Demir

samuray kılıcı

Samuray Kılıcı

Paslanmaz Çelik Nasıl oluşuyor?

       İlk paslanmaz çelik 1913 yılında İngiliz mühendis Harry Brearley tarafından çeliğe %13 krom katılarak yapıldı. (www.projedersi.com Teknoloji ve Tasarım Dersi Özgün İçerik)Alaşımdaki krom havadaki oksijenle birleşerek sert bir koruyucu tabaka oluşturuyor. Metal çizilse bile bu olay tekrarlıyor ve paslanma olayı gerçekleşmiyor.

paslanmaz çelik

Metal Ustaları Demiri Neden Döver?

       Metaller kristallerden oluşur fakat bu kristaller kusursuz değildir. (www.projedersi.com Teknoloji ve Tasarım Dersi Özgün İçerik)Demircilerin metali ısıttıktan sonra dövmesi bu nedenledir. Dövme işlemi bu kristaller arasındaki boşlukları dolayısıyla kırılgan yapıyı ortadan kaldırır.

metal

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...