BİLİM FUARI GİRİŞ

GeceYan

Tasarlayan: Ahmet Şafak Köroğlu

PROJENİN AMACI: Çeşitli arıza, sorumsuzluk veya tedbirsizliklerden kaynaklanarak, gündüz yanan sokak lambalarının yaptığı enerji ve milli kaynak israfının önüne geçebilmek.

GİRİŞ: Çoğu kez karşılaştığımız gündüz yanan sokak lambaları enerji israfına neden olmaktadır. Bu konuyla ilgili çeşitli mahalle muhtarlarıyla ilgili yaptığımız görüşmelerde bunun nedeninin bazen arıza bazen de sorumsuz teknik elemanlar olduğunu öğrendik. Bu nedenlerden dolayı bu lambaların ihtiyaç olduğu durumda kendiliğinden yanabileceği durumda tasarladık. Tıpkı evlerin girişlerine konulan, hareketi algıladığında yanan sensörlü lambalar gibi bizde bu sokak lambalarını karanlığı algıladığında yanabilecek şekilde tasarladık.

KULLANILAN YÖNTEMLER: Bunun için çeşitli araştırmalarla bir devre çeşidi olan LDR kontrol devresi kullandık.. Işığa duyarlı olan LDR, üzerine ışık düştüğü anda direnç değeri çok küçük oranlara kadar düşüyor. Bu sayede BC548 transistorunun baz ucuna + gerilim gelmesi sağlanıyor ve transistor yalıtıma giriyor. Eğer LDR’nin üzerine düşen ışık azalırsa o zaman LDR’nin direnci yükselecek ve transistor iletime sokularak kolektör-emiter arasından akım akması sağlanarak led yakılıyor. Böylece devremiz karanlıkta ışık verecek şekilde kullanılıyor.

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...