BİLİM FUARI GİRİŞ

Pervaktör

Tasarımcılar: Samet Haydan, Aslan Aygün

Amaç :
Mutfak penceresinde bulunan kombi havalandırma deliğinden, kışın içeri giren soğuk havanın, girmesini engelleyerek ısıda tasarruf etmek.

Devamını oku: Pervaktör

Gör-İşit

Tasarımcı: Yekta Yanardağ

PROJENİN AMACI: Günümüzde insanların en çok karşılaştığı sorun mal ve can güvenliğidir. Bu güvenliği sağlamak amacıyla çeşitli alarm ve kamera sistemleri kullanılmaktadır veya bazı güvenlik şirketleri çeşitli sensörlerle ev ve iş güvenliği hizmeti vermektedir. Fakat bu sistemler çok pahalı ve sürekli ödeme gerektirmektedir. Büyük firmalar veya zengin insanlar bu maliyetleri karşılayabilir fakat orta bütçeye sahip aile ve şirketler zaten zar zor alabildikleri eşyaları veya zorla kurabildikleri şirketlerini korumak için herhangi bir önlem alamamaktadırlar. Benim projemin maliyeti diğer sistemlere göre kat kat ucuz olup üstelik birçok yenilik getirmektedir.

Devamını oku: Gör-İşit

Mayın Tarlalı Dolap

Tasarımcılar: Ayşenur Çakmak, Berna Demir

PROJENİN AMACI: Evimizde kişisel eşyalarımızı misafir çocuklar tarafında kurcalanması büyük bir problemdir. Bu özel eşyalarımızı korumak için kilitli bir dolap kullanılabilir fakat buda sürekli bir anahtarı yanımızda taşımayı ve o anahtarı kaybetmemeyi gerektirmektedir. Hem anahtar başkasının eline de geçebilir. Bu nedenle açılması pratik ve kişiye özel olan bu dolabı tasarladık.

Devamını oku: Mayın Tarlalı Dolap

Ajan Araba

Üzerinde bulunan mikrofon sayesinde ortamı dinleyebiliz. Üç tekerleklidir bu sayede her alanda ilerleyebilir. Bu araç bozuk eski bir kaset çalar ve bozuk bir telefondan tasarlanmıştır.

İzlemek için devamı...

Devamını oku: Ajan Araba

Deprem Uyarı Sistemi

Tuzlu su depremin yaptığı titreşimlerle çalkalanırken hemen üzerinde bulunan alarm devresini tamamlıyor.

Tasarımcı :Yekta Yanardağ

İzlemek için devamı...

Devamını oku: Deprem Uyarı Sistemi

Ses Geçirmez Oda

Odaların duvarlarına göşenen bir sistem sayesinde ses geçişlerini önlemeyi amaçlayan bir proje. Bu sayede odanıza gürültü gelmez. Sistem şöyle çalışıyor:

Devamını oku: Ses Geçirmez Oda

Sinek Kovar Ev

Bu oda özel tasarımı sayesinde sineklerin girmesine ilaç kullanmadan izin vermiyor. Sistem şu  şekilde çalışıyor:

Devamını oku: Sinek Kovar Ev

Güvenli Priz

Çocukların prizlere çivi gibi maddeler sokup kaza geçirmelerini önlemek amacıyla tasarlanmış bir prizdir. Prizin içindeki elektrik akımını ayrı tutan bir sistem var. Bu nedenle normal zamanda elektrik prizin uçlarına gelemiyor. Bu ayrı elektrik

İzlemek için devamı...

Devamını oku: Güvenli Priz

Yağmur Sensörü

Tuzlu yağmur suyu penceremizin dışında bulunan kaba dolduğunda, kabın içinde bulunan devre uçları arasındaki elektrik akımını tamamlar ve odamızdaki uyarı ışığını yakar. Böylece dışarı bakmadan çıktğımızda yağmura yakalanmayız.

İzlemek için devamı...

Devamını oku: Yağmur Sensörü

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...