BİLİM FUARI GİRİŞ

Gör-İşit

Tasarımcı: Yekta Yanardağ

PROJENİN AMACI: Günümüzde insanların en çok karşılaştığı sorun mal ve can güvenliğidir. Bu güvenliği sağlamak amacıyla çeşitli alarm ve kamera sistemleri kullanılmaktadır veya bazı güvenlik şirketleri çeşitli sensörlerle ev ve iş güvenliği hizmeti vermektedir. Fakat bu sistemler çok pahalı ve sürekli ödeme gerektirmektedir. Büyük firmalar veya zengin insanlar bu maliyetleri karşılayabilir fakat orta bütçeye sahip aile ve şirketler zaten zar zor alabildikleri eşyaları veya zorla kurabildikleri şirketlerini korumak için herhangi bir önlem alamamaktadırlar. Benim projemin maliyeti diğer sistemlere göre kat kat ucuz olup üstelik birçok yenilik getirmektedir.

GİRİŞ: Projemi diğer projelerden ayıran en önemli özelliklerden biri düşük maliyetle üretilmesidir.  İkinci en önemli ve diğer güvenlik sistemlerinden ayıran özelliği ise, güvenliğini sağlamak istediğimiz alanı dinleyebilmemizdir. Bu özellik, diğer güvenlik şirketlerinin kullandığı sensör sisteminde bulunmamaktadır. Bu sayede daha az bir maliyetle evimizi hem görüp hem de işitebileceğiz. Ayrıca klasik güvenlik şirketlerinin sistemleri ev telefonuna bağlıdır. Bu da hırsızın müdahale edebileceği bir zaaftır. Benim sistemim cep telefonu ve elektrik kaynağı olarak evlerimizde olan güç kaynaklarıyla çalışabilmektedir. Bu da dışa bağımsız bir sistem demektir.

KULLANILAN YÖNTEMLER: GÖR-İŞİT’ in çalışma sistemi genel olarak; sensörün bir cismi görüp elektrik devresini tamamlamasıyla başlar. Sensör uyarı verip elektrik devresi tamamlanınca, bu elektrik güvenlik kutusunun içinde bulunan basınç mekanizmasını harekete geçirir. Basınç mekanizması kutunun içindeki cep telefonunun hızlı arama tuşuna kayıtlı numarayı tuşlar ve sistem numaramızı aramaya başlar. Biz de gelen aramadan sistemin hareketli bir nesne gördüğünü anlarız ve gelen aramayı açarak güvenlik kutusunun bulunduğu mekânı dinleyebiliriz. Sistem 3 bölümden oluşmaktadır:

1) Sistemi harekete geçiren sensör bölümü. Bu bölümde evlerin girişlerinde aydınlatmada kullanılan, hareket algıladığında aydınlatma ışığını yakan basit sensörlerden kullanılmıştır. Yaptığımız deneme çalışmalarında sistemi kuvvetlendirmek için bu sensörlerden mekâna iki tane takılması ve bu sensörlerin devrelerinin seri bağlanması daha uygun olacağı sonucuna vardık. Çünkü bir sensör kullanılsa ve bunun üzerine sinek konsa sistem yanlış bir uyarı verebilir.  Ama iki sensör mekânın içine uygun bir şekilde yerleştirildikten sonra ancak büyük bir cismin hareket etmesiyle çalışır. Bir sensör tek başına çalışırsa devre eksik kalır ancak ikisi birden bir cisim görmelidir. Böylece sinek böcek yani insan dışında bir varlığın güvenlik sistemini harekete geçirmesinin önüne geçilmiş oldu. Ayrıca mutfaktaki gaz sensörü de, yangın sensörü de devreye bağlanabilir. Böylece gaz kaçağı veya yangın gibi durumlarda da sistem bizi arayabilir.

2) Cep telefonuna basınç yapan kısım. Bu parça sanki bizim parmağımız gibi cep telefonunda bulunan tuşa basarak arama işlemini gerçekleştiriyor. Bu parça sensörden gelen elektrikle harekete geçen bir motor ve motorun ucuna takılı bir çengelden oluşuyor. Çengel hızlı arama tuşuna baskı yapıyor.

3) Bize haber veren bölüm. Bu olabilecek en ucuz ve basit cep telefonundan oluşmaktadır. Basınç çengelinin tuşlayacağı hızlı arama tuşuna kendi numaramızı kodluyoruz. Böylece cep telefonu bizi arıyor. Gelen aramayı açtığımızda mekânı dinleyebiliyoruz.

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...