BİLİM FUARI GİRİŞ

Mayın Tarlalı Dolap

Tasarımcılar: Ayşenur Çakmak, Berna Demir

PROJENİN AMACI: Evimizde kişisel eşyalarımızı misafir çocuklar tarafında kurcalanması büyük bir problemdir. Bu özel eşyalarımızı korumak için kilitli bir dolap kullanılabilir fakat buda sürekli bir anahtarı yanımızda taşımayı ve o anahtarı kaybetmemeyi gerektirmektedir. Hem anahtar başkasının eline de geçebilir. Bu nedenle açılması pratik ve kişiye özel olan bu dolabı tasarladık.

GİRİŞ: Böyle bir dolabı tasarlamaya, odama bıraktığım telefonumun misafirliğe gelen küçük bir çocuk tarafından kurcalanırken yere düşürmesinden sonra karar verdik. Aynı dertten yakınan arkadaşımla yaptığımız çalışmalarda şifreli bir dolabın bu sorunu çözebileceği fakat bunun elektronik devresinin çok karmaşık ve maliyetli olduğu sonucuna vardık. Daha sonra bu şifreli dolabın çok popüler olan mayın tarlası oyunundan yola çıkarak mekanik ve daha basitinin tasarlanabileceği ama basitliğinin yanında problemi ortadan kaldırabileceğini gördük. Üzerinde birçok düğme bulunan, bu düğmelerden bazıları dolabın kapağını açan bazıları ise alarmı çalıştıran bir dolap tasarımı gerçekleştirdik. Ancak doğru düğmelere basılırsa dolabın kapağının açılması mümkün olmaktadır.

KULLANILAN YÖNTEMLER: Mekanizma 2 bölümden oluşmaktadır:

1.Dolabın iç kısmında bulunan, motorun ucuna takılı olan çengel, dolabın kapağında bulunan metal parçayı tutmaktadır. Bu çengel, dolabın kapağını, motor dönerse serbest bırakıyor ve kapak açılabiliyor. Bu bölüme dışarıdan müdahale edilmesin diye dolabın içine gizlenmiştir.(NOT: Yarışma için bu bölüm dış kısma alındı)

2.Motorun dönmesini sağlayan elektrik devresi. Bu yedi adet elektrik düğmesinden oluşmaktadır. Bunlardan dört tanesi birbirine seri şekilde bağlı olarak motora elektrik gitmesini sağlamaktadır. Seri bağlamamızın nedeni tesadüfen doğru düğmeye basılma riskini ortadan kaldırmaktır. Böylece sadece doğru olan dört düğmeye aynı anda basılırsa motorun çalışması sağlandı. Diğer kalan 3 düğme de alarma bağlanarak doğru düğmelerin deneme yanılma yoluyla bulunmasının önüne geçildi. Burada düğme sayısı çoğaltılabilir ve güvenlik seviyesi arttırılabilir.

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...