BİLİM FUARI GİRİŞ

OtoMiks

Tasarımcı: Emirhan Üre

PROJENİN AMACI:  Evimizde en çok kullanıldığımız mutfak gereçlerinden çırpıcıların, çalışma sisteminden kaynaklanan kirlenmeleri önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Mikserler, hızlı ve dönerek çalıştığı için en ufak bir dalgınlık veya yanlış kullanımda çırptığımız yiyecekleri ortalığa ve üstümüze sıçratır. Bu nedenle enerjisini çırptığı tuzlu karışım yoluyla alan bu çırpıcı dalgınlıkla çırptığımız ayrandan çıkarttığımızda, enerjisiz kalacağı için durur ve üstümüzü ve mutfağımızı kirletmez.

GİRİŞ: Annem mutfakta çırpıcıyı kullanırken, yemek tarifinde 5 dk. çırpın diye yazıyordu. Tam zamanını tutturmak için bana 5 dk. dolduğunda haber ver dedi. Bu arada benim de aklımda zamanlı bir çırpıcı yapma fikri vardı. Bende zaman dolduğunda telaşla süren bitti anne diye bağırdım. Annem de telaşlandı ve mikseri aniden çıkarttı ve üstünü başını batırdı. Bu olaydan sonra benim aklıma karıştırdığımız şeyden çıkarttığımızda otomatik duran bir çırpıcı yapmak geldi. Bunun yollarını araştırdım ve çırptığı sıvıya ihtiyaç duyan bir sistem geliştirdim. Projemde destek aldığım kişi annemdir.

PROJENİN ÇALIŞMA ŞEKLİ: Mikser enerjisini çırptığı tuzlu ayran yoluyla alıyor. Tuzlu sıvılar elektriği iletir. Ben de mikserin motor kısmına giden elektriği bu tuzlu sıvı yoluyla aktardım. Böylece çırpıcıyı tuzlu sıvıdan çıkarttığımızda elektriğin yolu kesildiği için çalışmıyor dolayısıyla etrafı kirletmiyor. Mikserin iki adet çırpıcı teli var. Bu çırpıcı tellerini tuzlu sıvıya soktuğumuzda,  pilden gelen elektrik önce 1.çırpıcı teline oradan tuzlu sıvıdan 2.çırpıcı teline geçiyor. Daha sonra da oradan motora gidiyor.

BENZER PROJE ARAŞTIRMASI: Proje araştırmalarında karşılaştırılacak herhangi bir benzer projeye rastlanmamıştır. Benim projemi diğer mikser projelerinden ayıran özellik çalışmasında çırpacağı sıvıya ihtiyaç duymasıdır.

KULLANILAN YÖNTEM: Annemle birlikte yaşadığımız kazadaki gözlemlerime dayanarak bazı deneyler yaptım. Öncelikle sıvıların elektriği iletmesiyle ilgili deneyler gerçekleştirildi. Tuzlu ve asitli sıvıların elektriği ilettiği bilgisi deneylerle desteklendi. İkinci aşama olarak tuzlu sıvı üzerinden alınan elektriğin hareketli motor parçasına aktarılması araştırıldı. TÜBİTAK Popüler Bilim Kitaplarından Makineler isimli kitaptan bazı yollar araştırılıp denendi. Bu bölümde küçük elektrik motorları da incelendi. Bu motorlarda kullanılan fırçalara benzer fırçaların uygun olduğu anlaşıldı. Çırpıcı tel şekline getirilen bakır teller mantara saplanıp etrafına alüminyum bant çekildi. Diğer alüminyum parçalar da motorun üzerinden mantardaki alüminyuma denk gelecek şekilde yapıştırıldı. Böylece hem hareket eden hem de bu hareket üzerinden elektriği iletebilen bir sistem oluşturuldu.

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...