BİLİM FUARI GİRİŞ

Oruç Kaşığı

Tasarımcı: Ömer Efe Koç, Batuhan Zor

PROJENİN AMACI: Ramazan ayında oruçluyken insanlar açlığın verdiği etkiyle dalgın, halsiz ve yorgun olurlar. Özellikle annelerimiz oruçluyken aç aç bizlere yemek hazırlarlar. Bu hazırlık esnasında dalgınlıkla yemeğe tuz katıp katmadıklarını unuturlar ve yemeğin tadına da bakamazlar. Bizim tasarladığımız bu kaşık bizlere yemeğin içinde tuz olup olmadığını belli ediyor.

GİRİŞ: Tuz bir yemeğin en önemli tat verici maddesidir ve yemek piştikten sonra katılması tuzun yemekle tam bütünleşmemesine ve yemeğin eksik kalmasına neden olur. Oruçlu bir insan açlığın etkisiyle ya tuzu katmayı unutur ya da zaten inançları gereği yemeğin tuzunu kontrol edemez. Biz de bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla bir mutfak aracına çorbadaki tuzu algılayabilecek bir sistem oluşturmak istedik.

KULLANILAN YÖNTEMLER: İlk denemelerde, tuzlu suyun elektriği iletebilmesi özelliğinden yararlanarak bir kontrol çubuğu oluşturduk.  Daha sonra zaten açlığın verdiği dalgınlıkla tuz konulması unutulduğu için bu kontrol çubuğunun da kullanılması unutulur diye bu sistemi zaten kullanılan bir mutfak aracının üzerine yerleştirdik. Çorba ve yemek pişirilirken en çok kaşık kullanıldığı için kaşığın üzerine, çorbadaki tuzun elektriği iletmesi özelliğiyle çalışan bir lamba yerleştirdik. Kaşığın tepesindeki lambayı yakan elektrik devresini, kaşığın ön ve arka yüzünde yerleştirdik. Yani kaşığın ön ve arka yüzündeki devreler birleşirse lamba yanıyor. Bu bağlantıyı da çorbanın içindeki tuzlu su sağlıyor. Çorba tuzluysa lambanın eksik devresini tamamlayıp lambayı yakıyor. Çorbada tuz yoksa su lambanın devresini tamamlayamıyor. Devrenin tamamlanmasını sadece çorbanın içindeki tuza bırakmak için tahta kaşık kullanılmıştır. Tahta kaşık elektriği iletmez ve böylece bağlantıyı sadece tuzlu su sağlar.

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...