BİLİM FUARI GİRİŞ

Sütü Sev

Tasarımcılar: Buket Özgen, Begüm Aça

PROJENİN AMACI: Özellikle küçük yaşlardaki çocukların sütü sevmelerini, süt içme alışkanlığını bu yaşlarda kalıcı bir şekilde edinmeleri için onların dikkatlerini bu yöne çeken bir oyuncak tasarımıdır.

GİRİŞ: Süt, insanların bedensel gelişimlerinde çok önem taşıyan bir besindir. Süt içme alışkanlığı küçük yaşlarda edinilmelidir çünkü kemik gelişimi belli bir yaşa kadar kalsiyumu depolamaktadır.

Günümüzde çocuklar oyun olarak sadece bilgisayar oyunlarına bağımlı olmuşlardır. Sanal ortamlarda oynanan oyunlar çok fazla bağımlılık yapmakta ve bedensel gelişime hiçbir katkı sağlamamaktadır. Bizim tasarladığımız bu oyuncak çocukları hem süt içmeye özendirmesi açısından hem de oyunu bire bir bedensel olarak oynamasından dolayı gelişime tam bir destek sağlamaktadır.

KULLANILAN YÖNTEMLER: Projemiz, süt içirdiğimizde daha fazla süt istediğini söyleyen oyuncak bir bebektir.Küçük kardeşimin oyuncak bebeğinin elini sıktığında, anne süt, diye ses çıkarttığını gördüm ve bunu keşke gerçekten süt içirdiğimizde çalışsa, böylece hem çok dikkat çeker hem de çocukları süt içmeye özendiren bir oyuncak olurdu diye düşündüm. Yaptığım incelemelerde, oyuncak bebeğin el kısmında bir anahtar devresinin bulunduğu sıktığımızda burada ses düzeneğine giden akımın tamamlandığını anladım ve bu akımı sütün içindeki asidin de tamamlayabileceğini düşündüm. Okulda süt ile ilgili bazı çalışmalar yapan bir arkadaşımla birlikte bu oyuncağın el kısmında bulunan elektrik kablolarını bir kaba birbirine değmeyecek şekilde yerleştirdik. Kabın içine süt doldurduğumda elektrik akımı süt sayesinde tamamlandı ve ses mekanizması çalıştı. Sütün dolduğu kabı bebeğin iç bölümüne midesiymiş gibi yerleştirdim ve oyuncak bebeğin sütü içiyormuş gibi olması için de bu bölümden dışarı içi süt dolu bir şırınga yerleştirdim. Şırıngadaki sütü bastığımızda süt kaba doluyor. Kabın içindeki ses mekanizmasına giden eksik devre sütün içindeki asit sayesinde tamamlanıyor ve bebek daha fazla süt istiyor.  Böylece küçük çocukların zihninde, bebek sütü içti ve daha fazla süt istiyor, fikri yaşayarak yerleşiyor.

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...