BİLİM FUARI GİRİŞ

KolAsit

Çocukların asitli içecek tüketmelerini önlemeye yönelik bir proje çalışmasıdır.

İzlemek için devamı...

ÇALIŞMANIN ÇIKIŞINDAKİ SORUN, İHTİYAÇ VE GEREKÇE

Asitli içecekler, çok zararlı olmakla beraber günümüzde özellikle de çocuklar arasında çok tüketilmektedir. İçeriğinde vücudumuzun dengesini ve sağlığını ciddi derecede bozan ve aynı zamanda bağımlılık yapan birçok madde içermektedirler. Bu projeyi; zararlı asitli içecek tüketim alışkanlığına dikkat çekmek ve bu alışkanlığı azaltmak amacıyla gerçekleştirdim.

ÇÖZÜM İÇİN ÖNERİ

Asitli içecek tüketilirken kullanılan mutfak araçlarının, sadece bu tür içeceklerin tüketilmesine engel olacak şekilde tasarlanması.

ÇÖZÜMÜN HAYATA GEÇİRİLMESİNDE YAŞANAN DENEYİMLERİM

Ben bu projeyi aslında yeğenimden esinlendim. Yeğenim çok kola tüketen bir çocuk. Bende nasıl bir şey desem de içmese diye düşünürken aklıma bu proje geldi. Keşke bunu benim yerime bardak söylese dedim. Öyle bir bardak olsa ki içine faydalı bir içecek koyduğumda içmesine izin verse, asitli bir içecek doldurduğumda içmesine izin vermese diye düşündüm ve hocama danıştım. Hocama bardağın ağız kısmına, bardağa asitli içecek konulduğunda kapanan fakat su gibi içecekler konulduğunda kapanmayan bir kapak sisteminden söz ettim ve çalışmalara başladık. Asitli içeceklerin elektriği iletme prensibinden yola çıkarak bu elektriği bardağın ağız kısmını kapatan motorlu kapak bölümüne ilettik.

DEĞERLENDİRMELERİM

Yeğenimin sürekli kullandığı bardağının ağzına bu sistemi yaptım ve içine su doldurduğunda suyu içebildi fakat kola doldurduğunda bardağın ağız kısmı kapandı ve kolayı rahatça içemedi. Böylece çocukları asitli içecekler hakkında bilgilendirdim. Zamanla asitli içecek tüketme alışkanlıklarından uzaklaştırdım.

ÖNERİLER

Bu sistem küçük çocukları hedeflemektedir. Asitli içecek tüketilmesinin alışkanlık haline dönüşmesini engellemeyi amaçlamaktadır. Çocukların ve küçük kardeşlerimizin en çok sevdikleri bardaklara uygulanırsa daha başarılı olur.

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...