BİLİM FUARI GİRİŞ

2010 MARMARA BÖLGE SERGİSİ

2010-2011 BU BENİM ESERİM PROJE YARIŞMASI

MARMARA BÖLGE SERGİSİ

Bu Benim Eserim Proje Yarışmasına katılan projemiz  "Pervaktör"  TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından onaylanarak Marmara Bölge Sergisi’ne davet edilmiştir. Projemiz İstanbul Bölgesinden katılan 12.458 proje arasından seçilen 184 proje arasında yer alarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

PERVAKTÖR

Projeyi Tasarlayanlar: Samet HAYDAN, Aslan AYGÜN

Danışman Öğretmen: Engin YILDIZ

Amaç:Mutfak penceresinde bulunan kombi havalandırma deliğinden, kışın içeri giren soğuk havanın, girmesini engelleyerek ısıda tasarruf etmek.
Özet:Kışın, kombi gaz kaçağına önlem olarak açık bırakılan,mutfak pencerelerinde bulunan havalandırma deliğinden içeri giren soğuk havayla ısıdan büyük bir zarar ediliyor. Bu ısı kaybını önlemek için insanlar havalandırma deliğini naylon poşetlerle kapatıyor buda doğalgaz kaçaklarında zehirlenmeye neden oluyor. Bizim tasarladığımız bu değişken başlıklı pervane hava geçişini keserek ısı kaybını engelliyor,gaz kaçağı durumunda gazı boşaltıyor. Pervanenin yapısı ilk aşamada düz olduğu için soğuk ve sıcak hava arsında kalkan görevi görüyor.Gaz kaçağında sensörü düz pervaneleri döndürerek, havayı boşaltması için şekil veriyor.

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...